Zuzanna Kulińska na dłużej w Ślęzie Wrocław
Zuzanna Kulińska podpisała nową umowę ze Ślęzą Wrocław i pozostanie częścią drużyny w rozgrywkach 2026/2027 Orlen Basket Ligi Kobiet. Dla 25-letniej obwodowej będzie to drugi sezon w żółto-czerwonych barwach.
Kulińska dołączyła do zespołu z Wrocławia po krótkim epizodzie we włoskim Basket Girls Ancona z założeniem, że w Ślęzie będzie ważnym zadaniowcem od trudnej pracy w obronie, gry z energią i zaangażowaniem w każdej akcji spędzonej na parkiecie. W pierwszej części sezonu 25-letnia zawodniczka wywiązywała się dobrze z zadań defensywnych, ale brakowało jej skuteczności w ataku. Karta zdecydowanie odwróciła się w drugiej połowie rozgrywek – od grudniowego meczu z KSSSE Eneą AJP Gorzów Wielkopolski, Kulińska notowała średnio 5 punktów więcej, trafiając 11 procent rzutów więcej, w tym poprawiając się z dystansu aż o 19 procent. To bardzo dobry prognostyk przed nowym sezonem, w którym nie trzeba będzie już zapoznawać się z nowym systemem, zasadami i otoczeniem.
– Z każdym meczem czułam, że rozwijam skrzydła i miałam przebłyski, które motywują mnie do dalszej pracy. Jestem bardzo wdzięczna za każdą minutę na parkiecie i nie mogę się doczekać, co przyniesie kolejny sezon – mówi Kulińska.
Koszykarka 1KS-u zaskarbiła sobie sympatię kibiców swoją ogromną determinacją, pozytywnym nastawieniem i niezliczonymi chwilami poświęconymi na interakcję z fanami 1KS-u. Śmiało można powiedzieć, że sympatia ta jest odwzajemniona.
– Czuję się częścią społeczności, Ślęzowej rodziny. Atmosfera na meczach jest genialna, mam nadzieję że nasza gra sprawi, że frekwencja cały czas będzie rosnąć. Mamy bardzo dobrą, rodzinną kulturę w klubie. Kochanych kibiców, którzy jeżdżą za nami po całej Polsce i wspierają nas na dobre i na złe. Na mecze przychodzą całe rodziny, jest mnóstwo zaangażowanych dziewczynek z grup młodzieżowych – podkreśla obwodowa żółto-czerwonych.
Co jeszcze zadecydowało o tym, że Kulińska zostaje we Wrocławiu na dłużej?
– Bardzo duży wpływ miało to, jak dobrze czuję się w Ślęzie. Pani prezes wie, jak zadbać o zawodniczki i kieruje klub na właściwe tory. Koszykarki Ślęzy są zaopiekowane, co bardzo sobie cenię i to aspekt, który miał dużą wagę przy podejmowaniu decyzji o pozostaniu w klubie. Oprócz tego mam potrzebę stabilności i cieszę się, że mogę spędzić w tym klubie drugi sezon – tłumaczy Zuzanna Kulińska.
25-letnia zawodniczka wciąż ma przestrzeń na rozwój i poprawę swoich umiejętności. W nadchodzącym sezonie Orlen Basket Ligi Kobiet powinna odgrywać jeszcze większą rolę w rotacji drużyny prowadzonej przez trenera Arkadiusza Rusina, który zadbał o to, aby Kulińska nie nudziła się podczas przerwy między rozgrywkami.
– Na offseason dostałam od trenera zadanie specjalne, aby popracować nad grą tyłem do kosza. To świetne wyzwanie, bo słynę z wszechstronności, a ten element wpływa pozytywnie na tę cechę. Oprócz tego wiadomo, że latem można wrócić do fundamentów – kontroli piłki i wykończeń spod kosza. Dodatkowo obrałam sobie za cel poprawę pracy nóg i skuteczności rzutów po koźle oraz w ruchu – kończy koszykarka 1KS-u.
Zuzanna Kulińska to druga zawodniczka Ślęzy Wrocław w kadrze na sezon 2026/2027 Orlen Basket Ligi Kobiet. Wcześniej nowy kontrakt z klubem podpisała kapitan drużyny Digna Strautmane.
Zuzanna Kulińska
ur. 5 stycznia 2001 r. w Gdyni
wzrost: 178 cm
pozycja: obwodowa
przebieg kariery:
2015-2018: VBW Gdynia
2019-2021: University of Colorado (NCAA, USA)
2021-2023: McNeese State University (NCAA, USA)
2023/2024: KGHM BC Polkowice
2024/2025: Polski Cukier AZS UMCS Lublin
2025: Basket Girls Ancona (Włochy)
2025-obecnie: Ślęza Wrocław



