Zmarł Antoni Tołkaczewski

Z przykrością informujemy, iż w wieku 87 lat zmarł Antoni Tołkaczewski, wybitny pływak Ślęzy Wrocław z lat 50.

Antoni Tołkaczewski jako dziewiętnastolatek pobił rekord Polski na 100 metrów stylem dowolnym, zostając pierwszym zawodnikiem, który przepłynął ten dystans w czasie poniżej 1 minuty (59,6 s. – red.). Ostatecznie wyśrubował swój rekord do granicy 58 sekund. W 1952 roku został pierwszym w historii Ślęzy Wrocław reprezentantem kraju na Igrzyskach Olimpijskich. Jak sam wspominał w albumie „Ślęza to Wrocław. 70 lat historii Pierwszego Klubu Sportowego”

Wystawiono mnie tylko do sztafety 4 x 200 m. Startowaliśmy w składzie: Gotfryd Gremlowski, Antoni Tołkaczewski, Józef Lewicki, Jerzy Boniecki. Zajęliśmy w kwalifikacjach szóste miejsce i nie dostaliśmy się finału. Nie wystawiono mnie indywidualnie i to był duży błąd. Miesiąc później na zawodach w szwedzkim Malmö pokonałem mistrza olimpijskiego. Działacze pluli sobie w brodę.

Śp. Antoni Tołkaczewski 13-krotnie zostawał mistrzem Polski, stając na najwyższym stopniu podium na 100 metrów, 200 metrów i 400 metrów, w 1955 roku zgarniając pełną pulę zarówno podczas rywalizacji letniej, jak i zimowej. Był w idealnej dyspozycji, żeby zaistnieć w stawce pływackiej podczas Igrzysk Olimpijskich w Melbourne w 1956 roku, ale przez decyzję polityczną do Australii pojechała tylko jedna pływaczka, Elżbieta Gellner. To była zmarnowana szansa. W 1957 z powodu choroby został zmuszony do zakończenia kariery obfitującej w sukcesy i wyróżnienia.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek, 13 września o godz. 10:30 na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.