Sanja Mandić dołączyła do Ślęzy Wrocław

24-letnia reprezentantka Serbii Sanja Mandić podpisała kontrakt ze Ślęzą Wrocław. Mierząca 178 cm rozgrywająca rozpocznie treningi z zespołem po zakończeniu przerwy świątecznej.

Od samego początku Mandić była uznawana za zawodniczkę ze sporym potencjałem. Występowała w reprezentacji U-16, z którą dotarła aż do półfinałów mistrzostw Europy rozgrywanych w 2010 roku w Grecji. Pierwsze lata kariery klubowej spędziła w zespole z rodzinnego miasta – Radivoj Korac Belgrad, w którym już w wieku 17 lat grała w lidze adriatyckiej. Przed 20 urodzinami stanowiła już ważną część Radivoja, rozgrywając ponad 40 spotkań w we wspomnianej lidze adriatyckiej oraz lidze serbskiej, wygrywając potrójną koronę – mistrzostwo i puchar Serbii oraz WABA. Miesiące letnie spędzała walcząc w kolejnych kadrach młodzieżowych, na koncie ma brązowy medal mistrzostw Europy U-18 oraz udział w ME U-20 2014 (Serbia zawędrowała do półfinału) i 2016, a także występy w mistrzostwach świata U-19.

Wraz z Radivojem Korac sięgnęła po mistrzostwa kraju w 2015 i 2016 roku, w tych sezonach znajdując się również w najlepszych piątkach WABA według portalu eurobasket.com. Ten sam portal obsypał ją innymi wyróżnieniami w sezonie 2015/2016 – została najlepszą obwodową ligi adriatyckiej, a także najlepszą obwodową ligi serbskiej oraz, naturalnie, trafiła do pierwszej piątki krajowych rozgrywek.

Po tym jakże udanym sezonie Mandić postanowiła przenieść się na Węgry do PEAC-PECS aby zdobyć doświadczenie w europejskich pucharach. Oprócz ligi węgierskiej drużyna z Peczu występowała także w EuroCupie, a reprezentantka Serbii pełniła rolę zawodniczki pierwszej piątki. W obu sezonach na arenie europejskiej Mandić imponowała wszechstronnością, legitymując się średnimi na poziomie 10 punktów, czterech zbiórek i pięciu asyst, dodając do tego co najmniej 1.5 przechwytu na mecz.

Sezon 2018/2019 Sanja rozpoczęła w Enerdze Toruń, ale wystąpiła w zaledwie siedmiu spotkaniach i jeszcze w grudniu opuściła Gród Kopernika, przenosząc się z powrotem na Węgry, do Uni Cargo Gyor – w 19 meczach zdobywała średnio 4 punkty, 3.7 zbiórki oraz 4.3 asysty. Trwające obecnie rozgrywki wiązały się z powrotem w rodzinne strony, ale już nie do Radivoj Korac, a do Crvenej Zvezdy. W drugim klubie ze stolicy Serbii Mandić rozegrała 13 spotkań – siedem w lidze, sześć w WABA. Powrót do Belgradu zdecydowanie pomógł 24-letniej rozgrywającej, w krajowych rozgrywkach miała średnio 8 punktów i 8.6 asysty, zaś w lidze adriatyckiej 7 punktów i 6 asyst.

Kibice Ślęzy mogą spodziewać się po Sanji wpływu na losy zespołu w każdej roli. Nowa rozgrywająca żółto-czerwonych nie potrzebuje wiele czasu, aby zdobyć kilka punktów lub rozdać kilka asyst. We Wrocławiu Mandić będzie współtworzyć duet „jedynek” wraz z Dominiką Owczarzak i obie zawodniczki powinny dyrygować poczynaniami ofensywnymi 1KS-u.

– Jestem bardzo zadowolona, że mogę dołączyć do Ślęzy Wrocław. Słyszałam wiele dobrego o tym zespole i mam nadzieję, że po moim przyjściu wyniki zespołu będą dalej tak dobre, jak dotychczas – powiedziała nowa zawodniczka Ślęzy.

Sanja Mandić
ur. 14 marca 1995 roku w Belgradzie (Serbia)
wzrost: 178 cm
pozycja: rozgrywająca
przebieg kariery:
2009-2016: Radivoj Korac Belgrad (Serbia)
2016-2018: PEAC-PECS (Węgry)
2018: Energa Toruń (Polska)
2019: Cargo Uni Gyor (Węgry)
2019: Crvena Zvezda Belgrad (Serbia)