Były fajerwerki. Basket 90 Gdynia znów pokonany

Niezwykle ważne zwycięstwo odniosły koszykarki Ślęzy Wrocław w 20. kolejce Energa Basket Ligi Kobiet. Mistrzynie Polski pokonały przed własną publicznością Basket 90 Gdynia 87:83.

To był czwarty meczu tych drużyn w bieżącym sezonie (Ślęza i Basket rywalizowały ze sobą w Pucharze Europy) i zarazem czwarty wygrany przez wrocławianki. Z pewnością niedzielne spotkanie w hali AWF-u było najbardziej efektowne i miłe dla oka z dotychczas rozegranych. Oba zespoły stworzyły widowisko na wysokim poziomie, w którym nie brakowało ofensywnych popisów po obu stronach boiska.

Ślęza zaczęła od mocnego uderzenia. W pierwszej kwarcie wrocławianki rzuciły aż 30 punktów. Wychodziło im praktycznie wszystko. Była skuteczna gra w ataku pozycyjnym, ale przede wszystkim były łatwy punkty zdobywane po szybkim ataku. Nie do zatrzymania była Kourtney Treffers. Holenderka po dziesięciu minutach miała na koncie aż 13 oczek, a jej zespół prowadził 30:16. Konto punktowe gdynianek wzbogacała przede wszystkim indywidualnymi akcjami Kahleah Copper.

Gdy zawodniczkom Basketu 90 udało się ograniczyć poczynania Kourtney Treffers, do głosu doszły inne wysokie ślęzanki – Agnieszka Kaczmarczyk i Tijana Ajduković. Jak zwykle dobrą pracę wykonywała Sharnee Zoll-Norman, a i Elina Dikeoulakou z łatwością znajdowała drogę w kosza, w efekcie czego wrocławianki kontrolowały przebieg wydarzeń. Na półmetku prowadziły 53:38.

Tak dobrze nie było w drugiej połowie. Basket 90 powoli, acz systematycznie odrabiał starty. Po 30 minutach Ślęza miała już tylko sześć oczek przewagi. W czwartej kwarcie gdynianki zbliżyły się nawet na trzy oczka. Na trzy minuty przed końcem meczu było tylko 79:76 dla miejscowych. Wtedy to ważną „trójkę” trafiła Klaudia Sosnowska i wrocławianki złapały oddech. Ale to nie był koniec emocji.

Dwoiła i troiła się Kahleah Copper. Na 26 sekund przed końcem Amerykanka trafiła trzy rzuty wolne i Ślęza prowadziła zaledwie 85:83. Gdynianki, chcąc zatrzymać upływający czas, faulowały Elinę Dikeoulakou. Łotyszka trafiła dwa razy z linii, a na zegarze było już tylko 13 sekund. Akcje rozpaczy Basketu 90 nie przyniosły efektu.

Warto odnotować, że w niedzielnym spotkaniu po raz pierwszy w tym sezonie wystąpiła Agnieszka Majewska. Środkowa Ślęzy przebywała na parkiecie przez trzy i pół minuty.

Kolejne spotkanie mistrzyń Polski już w środę 28 lutego. Ślęza podejmie w hali AWF-u przy Stadionie Olimpijskim JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec. Początek o godz. 18:00. Bilety już teraz można kupować w serwisie www.biletin.pl.

Ślęza Wrocław – Basket 90 Gdynia 87:83 (30:16, 23:22, 16:25, 18:20)
Ślęza: Kourtney Treffers 20 (1), Agnieszka Kaczmarczyk 15 (1), Elina Dikeoulakou 14 (1), Tijana Ajduković 13, Sharnee Zoll-Norman 12, Klaudia Sosnowska 7 (1), Tania Perez 5 (1), Janis Ndiba 1, Agnieszka Majewska.
Basket 90: Kahleah Copper 25 (1), Kristine Vitola 18, Chantelle Handy 12 (1), Jelena Skerović 8 (1), Amalia Rembiszewska 7 (1), Sofija Aleksandravicius 7, Victoria Jankoska 4, Anna Jakubiuk 2, Aneta Kotnis, Kamila Podgórna, Jowita Ossowska.