Zmarł Jerzy Lachaut

Z przykrością informujemy, że zmarł Jerzy Lachaut – wybitny pływak, który przez lata reprezentował barwy 1 Klubu Sportowego Ślęza Wrocław.

„W roku 1958 pierwszy raz pojawiają się nazwiska wielkich pływaków, zaczynających swoją karierę. Maria Komisarek, Jerzy Lachaut
i Renata Tykierka stali się filarem Ślęzy na najbliższe lata.” – czytamy w albumie „Ślęza to Wrocław. 70 lat Pierwszego Klubu Sportowego 1945-2015”.

W tym samym roku sztafeta 4×100 m. stylem dowolnym w składzie Lachaut, Martyniuk, Stankiewicz, Kohnen ustanowiła nowy rekord Polski z czasem 4.18,4. Z kolei w roku 1963 Jerzy Lachaut wywalczył srebrny i brązowy medal podczas letnich mistrzostw Polski, srebra wisiały na jego szyi także w latach 1964 i 1965. W 1966 padło jego łupem złoto na 200 metrów stylem grzbietowym.  Naturalnie dokładał także cegiełki do drużynowych mistrzostw kraju zdobywanych przez Ślęzę Wrocław, miał na koncie również liczne występy w reprezentacji Polski. W archiwalnym wydawnictwie klubowym z 1970 roku czytamy, że do śp. Jerzego Lachauta należały rekordy klubu na 100 i 200 metrów grzbietem.

Pan Jerzy nie tylko znakomicie pływał, ale i doskonale radził sobie w piłce wodnej. Jak wspominał w albumie „Każdy, kto pływał, grał też w piłkę wodną. Ja uprawiałem jednocześnie jedno i drugie. Trening pływacki był na przykład od godziny osiemnastej do dziewiętnastej, a potem od dziewiętnastej do dwudziestej graliśmy w piłkę. Na pięciu metrach byłem bardzo szybki, dla niektórych za szybki”.

Pogrzeb pana Jerzego odbędzie się we wtorek, 10 maja o godz. 10:30 na cmentarzu przy ul. Bardzkiej. Cześć Jego Pamięci.

Od lewej: Jerzy Lachaut, Renata Tykierka, Alfreda Naborczyk, Krystyna Jagodzińska, Ewald Bastek, Ewa Dąbrowska, Grażyna Tykierka, Barbara Górska, Maria Wirska, Maria Komisarek. Powyżej Grażyna Korybska. Bielsko-Biała 1963 r. Zbiory prywatne Ewalda Bastka i Renaty Tykierki-Bastek.