Nevena Jovanović zawodniczką Ślęzy Wrocław!

Utytułowana reprezentantka Serbii Nevena Jovanovic podpisała kontrakt ze Ślęzą Wrocław na sezon 2019/2020. Zawodniczka grająca na pozycji rzucającej jest ostatnim wzmocnieniem drużyny Arkadiusza Rusina. 

Urodzona w 1990 roku w Kraljevie Nevena Jovanovic jest mocnym punktem reprezentacji Serbii i regularnie występuje w drużynie narodowej. Serbki z Jovanovic w składzie zwyciężyły w Eurobaskecie w 2015 roku, rok później podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro sięgnęły po brązowy medal, a w zakończonych niedawno mistrzostwach Europy rozgrywanych własnych obiektach reprezentantki Bałkanów ponownie stanęły na najniższym stopniu podium.

Nowa rzucająca Ślęzy Wrocław zebrała również spory bagaż doświadczeń w klubowych rozgrywkach europejskich. Od sezonu 2013/2014 nieprzerwanie występuje na parkietach EuroCupu i Euroligi, reprezentując barwy takich zespołów jak PEAC-Pecs, Edirnespor, Basket Landes, ESBVA-LM czy KSC Szekszard. Przed transferem do Wrocławia występowała w NKE-Csata Budapeszt.

– O transferze rozmawiałam z wieloma moimi koleżankami z reprezentacji i wszystkie dobrze czuły się w Polsce, więc zdecydowałam się na nowe wyzwanie. Chciałam przenieść się do nowego kraju, do nowego klubu. Chcę być ważną częścią drużyny i korzystać ze swojego doświadczenia zarówno na parkiecie, jak i poza nim. Mam nadzieję, że szybko zgram się z resztą zespołu, bo atmosfera w szatni jest niezwykle istotna. Wierzę, że uda się nam sporo osiągnąć, ale zobaczymy, co przyniesie sezon – mówi nowa zawodniczka Ślęzy.

Właściwie w każdym z przystanków swojej kariery Jovanović rzucała średnio ponad 10 punktów na mecz, w większości przypadków trafiając ponad 1/3 swoich rzutów z dystansu. Mierząca 180 cm rzucająca dobrze spisuje się również na tablicach, a do tego pracuje w defensywie, notując sporo przechwytów. Dzięki swojemu doświadczeniu z pewnością będzie ważnym ogniwem zespołu Arkadiusza Rusina.

– Szukaliśmy gracza obwodowego, na rynku nie było dużo zawodniczek, ale pozyskaliśmy niezwykle klasową koszykarkę. Ma naprawdę bogate CV – już same sukcesy kadry Serbii za nią przemawiają. Oprócz występów w reprezentacji, grała także w Eurolidze i EuroCupie i jest bardzo doświadczoną zawodniczką. Jak dla mnie Nevana jest kompletnym graczem, daje dużo w defensywie, gra bardzo zespołowo i robi wszystkie małe rzeczy, które przynoszą korzyści drużynie – komentuje ten transfer trener Arkadiusz Rusin.

– Z moich rozmów z trenerem spodobało mi się to, że ciężko pracuje. Być może nie będziemy najmocniejszym zespołem w stawce, ale jedno jest pewne – będziemy walczyć w każdym meczu o każdą piłkę. Dzięki zaangażowaniu i determinacji wszystko jest możliwe. W Serbii lubimy walczyć, to jest jedna z nasza głównych cech i z pewnością tego będę wymagać od reszty zespołu. Jestem żywiołową zawodniczką, gram z dużą energią i pokazuję swoje emocje na parkiecie. Jestem walczakiem i dobrze czuję się w grze defensywnej – opisuje siebie Nevena Jovanović.

Transfer Jovanović zamyka skład Ślęzy Wrocław na sezon 2019/2020, który prezentuje się następująco: Cierra Burdick (kapitan, USA), Agata Dobrowolska, Abigail Glomazić (Szwecja), Britney Jones (USA), Nevena Jovanovic (Serbia), Patrycja Klatt, Daria Marciniak, Dominika Owczarzak, Terezia Palenikova (Słowacja), Kinga Piędel, Ana Pocek (Czarnogóra), Magdalena Szajtauer.

Nevena Jovanovic
ur. 30 czerwca 1990 roku w Kraljevie (Serbia)
wzrost: 180 cm
pozycja: rzucająca
przebieg kariery:
2006-2008: ZKK Kraljevo (Serbia)
2008-2010: ZKK Korin (Serbia)
2010-2012: Radivoj Korac Belgrad (Serbia)
2012-2013: Partizan Belgrad (Serbia)
2013-2015: PEAC-Pecs (Węgry)
2015-2016: Edirnespor (Turcja)
2016: Yakin Dogu University (Turcja)
2016-2017: Basket Landes (Francja)
2017-2018: ESBVA Lille Metropole (Francja)
2018: Atomeroru KSC Szekszard (Węgry)
2019: NKE Csata-DSE Budapeszt (Węgry)