Taisiia Udodenko koszykarką Ślęzy Wrocław!

Taisiia Udodenko, jedna z najważniejszych zawodniczek reprezentacji Ukrainy, w sezonie 2018/2019 będzie grać w Ślęzie Wrocław. Jej zakontraktowanie to kolejny etap przebudowy drużyny brązowych medalistek z ostatnich rozgrywek Energa Basket Ligi Kobiet.

– Rozpatrywaliśmy trzy doświadczone Europejki na pozycję numer cztery. Później wybór ograniczył się do dwóch. Decydowaliśmy między Taisiią a jedną z Holenderek. Wybraliśmy Taisiię, bo powinna nam dać stabilizację na pozycji numer cztery. Jednak patrząc szerzej na skład, jaki budujemy, to będzie ona musiała także radzić sobie na pozycji numer pięć zamiennie z pozostałymi „czwórkami”, zwłaszcza w grze obronnej – mówi Arkadiusz Rusin, trener Ślęzy Wrocław.

Taisiia Udodenko ma 190 cm wzrostu, w maju skończyła 29 lat. W Ślęzie będzie jedną z najbardziej doświadczonych zawodniczek. A doświadczenia zbierała w wielu krajów – Rosji, Szwajcarii, Francji, Białorusi, Izraelu, Czechach, Włoszech. Występowała w młodzieżowych mistrzostwach Europy wszystkich kategorii wiekowych, z klubami rywalizowała w EuroCupie.

Poprzedni sezon spędziła we włoskim Gesam Ges Le Mura Lucca. Zdobywała średnio 9,5 punktu oraz 7,4 zbiórki na mecz, a jej zespół zakończył rozgrywki ekstraklasy na piątym miejscu. W ostatnich miesiącach wystąpiła także w dwóch meczach reprezentacji swojego kraju w kwalifikacjach do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Przeciwko Hiszpanii i Holandii zdobyła w sumie 36 punktów. Po czterech meczach Ukraina może się pochwalić trzema zwycięstwami i jedną porażką.

Latem ubiegłego roku Taisiia Udodenko zaliczyła bardzo udany turniej na mistrzostwach Europy seniorek w Czechach. Zdobywała tam średnio 15,3 punktu na mecz, miała przeciętnie 9,3 zbiórki. W spotkaniach z Hiszpanią i Węgrami mogła się pochwalić także świetną skutecznością w rzutach z gry (18/27). Już wtedy jej gra przypadła do gustu trenerowi Arkadiuszowi Rusinowi.

– Oglądałem ją na żywo, to był bardzo dobry turniej w jej wykonaniu. Tuż po mistrzostwach ciężko było z nią negocjować, bo była rozchwytywana na rynku. W tym roku wróciliśmy do rozmów, doszliśmy do porozumienia i Taisiia zagra w Ślęzie – mówi szkoleniowiec.

Czego po nowej zawodniczce oczekuje Arkadiusz Rusin? – Jej atutem jest gra pick’n’pop (odejście daleko od kosza po zasłonie – dop. red.), ma dobry rzut za trzy punkty. Skutecznie walczy o zbiórki, zarówno w obronie, jak i w ataku. Mam nadzieję, że wspólnie z wszystkimi zawodniczkami będzie budować dobry model defensywy na przyszły sezon – kończy szkoleniowiec wrocławskiej drużyny.

Ważne kontrakty ze Ślęzą na sezon 2018/2019 mają również: Monika Naczk, Agata Dobrowolska, Karina Szybała, Daria Marciniak, Amerykanka Sydney Colson, Chorwatka Lea Miletić, Słowaczka Terezia Palenikova oraz Amerykanka z polskim paszportem Marissa Kastanek.

Taisiia Udodenko (d. Bovykina)
ur. 7 maja 1989 w Charkowie
wzrost: 190 cm
pozycja: silna skrzydłowa/środkowa
przebieg kariery: UMMC Jekaterynburg (Rosja, drużyna młodzieżowa), Universite BC Neuchatel (Szwajcaria), Tarbes Gespe Bigorre (Francja), Dynamo Kijów (Ukraina), Dnipro Dniepropietrowsk (Ukraina), Dunkerque Malo Basket Club (Francja), Regina-Basket Bar (Ukraina), Spartak Nogińsk (Rosja), Olimpia Grodno (Białoruś), Maccabi Bnot Ashdod (Izrael), Basketball Nymburk (Czechy), Gesam Ges Le Mura Lucca (Włochy), Ślęza Wroclaw.